facebook

Viktor Dyk Zmoudření Dona Quijota

Zakoupit vstupenku

O hře

„Nebe je modré a čisté. Hory jsou hrdé a krásné. Jak mohou být lidé špatní?“

Rytíře smutné postavy Dona Quijota, jeho mudrlantského panoše Sanza Panchu a vysněnou Dulcineu zná snad každý. A to i ti, kteří nepřečetli gigantický Cervantův román. V něm četbou poblouzněný Quijote poprvé vyrazil na své směšnohrdinské výpravy do světa, který se ale jeho ideálům vysmál a tvářil se, že jeho skutky nepotřebuje.
Vynikající básník Viktor Dyk dopsal svou slavnou quijotiádu roku 1912 a roku 1914 mělo Zmoudření Dona Quijota premiéru ve vinohradském divadle. Dykův text se právem zapsal mezi nejkrásnější česká básnická dramata a Zavřelova inscenace k nejzásadnějším počinům českého divadla.
Moudrý blázen Don Quijote rozlišuje kontrast dobra a zla a věří tomu, že zlo je možné ve světě porazit. Jeho víra v dobro a důvěra k lidem je idealistická, stejně jako rytířská láska k neexistující ženě. Pragmatický svět přece dobře ví, že nic v něm není černobílé. Jen blázen by krvácel pro neuskutečnitelné hodnoty. Ironický skeptik Dyk ve svém dramatu vyhrocuje rozpor mezi idealismem a pragmatismem, tvořícími dva všudypřítomné póly českého společenského myšlení. Jeho Quijote konfrontován se skutečností přestane snít, zmoudří a zemře. V roce prvního uvedení hry začne skutečný svět pohřbívat své osvícenské sny a ideály na bojištích první světové války.
Zmoudřel za těch více než sto let od napsání hry svět, ve kterém žijeme? Znovu se dnes zabýváme Dykovým příběhem, přesvědčeni, že je třeba odporovat pragmatismu Quijotovy Hospodyně: „Nač číst příběhy, které se nikdy neudály? Nevidím v tom smysl.“

Premiéra únor 2020

Tvůrci

Režie: Martin Čičvák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Tom Ciller
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Ondřej Brousek

Obsazení

Don Quijote   Tomáš Pavelka
Sancho Panza   Ondřej Brousek
Farář   Otakar Brousek ml.
Hospodyně   Eva Režnarová
Samson Carasco   Aleš Procházka
Neť   Zuzana Vejvodová
Milenec   Ondřej Kraus
Milenka   Jana Kotrbatá
Dulcinea z Tobosa   Naďa Konvalinková
Otec Pedro   Pavel Nečas
Amidas   Marek Lambora
Dolores   Andrea Černá
Místokrál   Ondřej Kraus
Místokrálova choť   Jana Kotrbatá
Pastýři, Pastýřky   studenti DAMU

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2019 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko | Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.