facebook Instagram

Václav Havel Motýl na anténě / Audience

Zakoupit vstupenku

O hře

„To jsou paradoxy, co?“

Dvě absurdní komedie Václava Havla v jednom večeru.

K třicátému výročí sametové revoluce, ale nejen k němu, jsme v roce 2019 uvedli ve studiovém prostoru dvě aktovky bývalého disidenta i prezidenta, všem divákům velmi známou Audienci a méně uváděný text Motýl na anténě.
Druhá jmenovaná nás zavede do bytu, kde mladý spisovatel Jan slaví se svou ženou a svou tchýní své třicáté narozeniny. Jako host je přítomen i nový podnájemník, pan Bašta, který ovšem pod náporem intelektuálních rozhovorů usne. A uprostřed oslavy se z vedlejšího pokoje, který právě obývá instalatér, začne ozývat kapající kohoutek. Pan Bašta spí a kapání kohoutku se zrychluje…
Motýl na Anténě je absurdní komedií, která lavíruje na hranici mezi ideály a realitou, konáním a nekonáním, aktivitou a pasivitou nás lidí. A témata a povahy lidí, která Václav Havel v této své původně televizní hře vykreslil před více než šedesáti lety, zůstávají stále živá a aktuální a stále nacházíme spojitost našich dnešních osudů s realitou našich předků.
Prvně zmíněnou aktovku – Audienci – zřejmě není třeba blíže představovat. Dnes již legendární hra, kterou proslavilo porevoluční provedení s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem, je podobně jako Motýl na anténě řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Ferdinand Vaněk, spisovatel a intelektuál, který je režimem přidělen na práci do pivovaru. Jednoho dne si ho předvolá jeho nadřízený sládek a začíná kouzelný dialog, jehož humor, absurdita, vtipnost, ale i bezvýchodnost vychází z nestejného postavení, ale i naprosté nesouměřitelnosti obou protagonistů.

Premiéra 29. listopadu 2019

Délka představení: 130 minut

Tvůrci

Režie: Šimon Dominik
Dramaturgie: Vladimír Čepek
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Petra Krčmářová
Hudba: Jiří Hájek

Obsazení

Motýl na anténě  
Jeník   Marek Holý
Marie   Jana Kotrbatá
Tchyně   Simona Postlerová
Pan Bašta   Jiří Maryško
 
Audience  
Sládek   Jiří Maryško
Vaněk   Marek Holý

Nejbližší termín představení

Středa
27. 9. v 19:00
Václav Havel MOTÝL NA ANTÉNĚ - AUDIENCE Studiová scéna VYPRODÁNO
Čtvrtek
12. 10. v 19:00
Václav Havel MOTÝL NA ANTÉNĚ - AUDIENCE Studiová scéna VYPRODÁNO
Sobota
25. 11. v 19:00
Václav Havel MOTÝL NA ANTÉNĚ - AUDIENCE Studiová scéna VYPRODÁNO

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings