facebook Instagram

Karel Čapek Loupežník

Zakoupit vstupenku

O hře

Vzpomínka na první zamilování a sen o lásce, který neobstojí před skutečností.

Na letním bytě rozčeří spořádaný poklid života středostavovské rodiny Loupežník, mladík, který pro všechny postavy ztělesňuje nenaplněné sny a tajené touhy mládí. Loupežník zažehne v srdci dospívající profesorské dcerky Mimi první lásku a vášeň. Za pohádkové letní noci se přízemní každodennost poctivě obstarávaných životů proměňuje ve výbuch emocí a všechna skrývaná očekávání i zklamání se nečekaně vyjeví. A tak Profesor dobývá zpět nejen svůj letní dům, kde se opevnili Loupežník s Mimi, ale i srdce své ženy a smysl své pracovité a konformní existence. Komediální drama se odehrává nejen před očima, ale i za pochybné účasti chóru postaviček venkovanů, mezi kterými dominuje česky rozšafně zbabělý Šefl a zejména rázná, city skrývající hospodyně Fanka; dvě postavy, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy čeští autoři nabídli českým hercům.

Čapkův Loupežník je „vinohradská hra“. Na repertoár divadla se vrací opakovaně, a to nejen proto, že Čapek zde patří k domácím autorům a bývalým dramaturgům a režisérům. Každá generace Loupežníků a Mimi poté, co se proměnili v Profesora a Profesorovou, může díky této hře s úsměvem plným porozumění a současně s bolestnou nostalgií vzpomenout na svá první zamilování se. Nejen do partnera, ale také do divadla. Neboť Loupežník je z Čapkových her v postižení tajemství lidských srdcí nejhlubší, v jejich pochopení nejlaskavější a nejhumornější a ve své obraznosti nejdivadelnější.

Premiéra 6. 2. 2015

Délka představení: 155 minut

Tvůrci

Režie: Tomáš Töpfer
Výprava: Jan Dušek
Dramaturgie: Jan Vedral
Hudba: Ondřej Brousek

Obsazení

Mimi   Sabina Rojková
Loupežník   Marek Holý
Profesor   Otakar Brousek ml.
Profesorová   Eva Režnarová
Fanka   Hana Maciuchová
Šefl   Jaroslav Satoranský
Starosta   Martin Zahálka
Soused   Václav Svoboda
Kovář   Pavel Nečas
Učitel   Luboš Veselý
Myslivec   Daniel Bambas
Cikánka   Carmen Mayerová
Lola   Dana Marková / Zuzana Vejvodová
Havíř   Jaroslav Kepka
Kaprál   Viktor Javořík
Voják Franta   Michal Lurie
Prolog   Tomáš Töpfer

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings