facebook

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij Les

Zakoupit vstupenku

O hře

U klasických komedií máme často problém: dnes nám není příliš jasné, co je na nich vlastně k smíchu. Smích doprovázející komedii je totiž očistný, smíchem se zbavujeme obav a strachu z toho, co nás tísní, trápí a děsí.

V klasické společenské komedii A. N. Ostrovského je dnes opravdu čemu se osvobodivě smát. Panství stárnoucí statkářky Gurmyžské je přímo prosyceno obavami jejích poddaných; ty se projevují nám tak důvěrně známým pokrytectvím, dvojí pravdou cynismem, kariérismem a chrapounstvím. Les kolem sídla majitelky panství je postupně pod cenou prodáván nastojato a proměňuje se v hektary pařezů, ale předstírá se prosperita a odpovědné hospodaření. Kšeftuje se se vším, i s láskou a s manželstvím – ale samozřejmě pod těmi nejsvětějšími mravními hesly. Vykukové, kteří se vzájemně chtějí ošulit, nepředstírají svou kompetenci, ale naopak primitivní lidové bodráctví a velkodušnou tupost.  A vychází jim to, dokud sem osud nezavane dva nezaměstnané komedianty.

Patetický tragéd Nešťastlivec se pohádal snad už se všemi divadelními řediteli; žádný z nich nedokázal ocenit jeho talent. Obskurní bavič Šťastlivec propil své kostýmy a rekvizity a nikdo se jeho jalovým žertům dávno nesměje. A právě jim dvěma přisoudil geniální ruský komediograf úkol odhalit skutečné poměry na panství, zveřejnit je a vytvořit alespoň na krátkou chvíli možnost, že se svět, v němž jsou hodnoty naruby, obrátí zase lícem nahoru.

Jako každá správná komedie končí Les svatbou. Můžeme sice právem pochybovat, že se tentokrát k sobě dostali ti praví dva zamilovaní, nemůžeme však zpochybnit, že smích nás na chvíli zbaví obav z tísně života mezi pařezy.

Délka představení: 160 minut

Tvůrci

Překlad: Leoš Suchařípa
Režie: Daniel Hrbek
Dramaturgie: Jan Vedral
Výprava: Karel Glogr
Hudba: Daniel Hrbek

Obsazení

Raisa Gurmyžská   Daniela Kolářová
Axjuša   Zuzana Vejvodová
Milonov   Luboš Veselý
Bodajev   Jiří Čapka
Vosmibratov   Oldřich Vlach
Petr   Pavel Batěk
Alexej Bulanov   Marek Holý
Karp Karasov   Jiří Plachý
Ulita   Lucie Juřičková
Gennadij Nešťastlivec   Kamil Halbich
Arkadij Šťastlivec   Václav Svoboda

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2022 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.