facebook

Georg Büchner Vojcek

Zakoupit vstupenku

O hře

Svou nejslavnější hru Vojcek, živoucí a znepokojivý obraz duše moderního člověka, psal Georg Büchner v pouhých třiadvaceti letech a předčasná smrt mu dílo nedovolila dokončit. Přesto je Vojcek dodnes považován za jeden z nejsugestivnějších dramatických textů a za přelomové dílo v cestě moderního dramatu.
Vojcek, voják a holič, je člověk materiálně i duševně zubožený, neustále mrzačený jak službou pochybné autoritě tak nelidskými lékařskými experimenty. Jediným naplněním života je vztah s Marií a dítě, které vychovávají. Mariina nevěra, dohání Vojcka, štvance všudypřítomné kruté reality i vlastních úzkostí a hněvu, k zoufalému činu.
Drama Vojcek nastudoval v Divadle na Vinohradech jeho nový kmenový režisér Daniel Špinar, mladý talentovaný absolvent pražské DAMU. Výjimečná inscenace vzbudila ihned po premiéře nebývalý ohlas. Svou syrovostí a razancí se poněkud odlišuje od ostatních titulů vinohradského repertoáru, nejedná se však o samoúčelnou provokaci ani prvoplánový naturalismus. Velké expresivní gesto, obrazivost i příslušná dávka ironie pomohly přetvořit Büchnerův text v mrazivý obraz našeho světa i duše nepatrného člověka v jeho soukolí. Inscenaci, která je jistě divácky exkluzivním titulem, jednoznačně ocenila i odborná kritika.

Vojcka napsal čtyřiadvacetiletý autor a jen o málo starší Špinar si s ním velmi dobře rozumí. Inscenuje ho krutě a neslitovně. Ukazuje cynický svět tady a teď, kde člověk je ponižován na zvíře, kde lásku nahrazuje dravý chtíč, kde „ctnost musí bejt náramně krásná věc", ale člověk si ji nemůže dovolit a kde se jen blázen může opravdu šťastně smát. Je to obraz drsný, ale pravdivý a hlavně zahraný s velkou přesvědčivostí a naléhavostí.

(Radmila Hrdinová, Právo)

Je to výjimečná inscenace se vzácně vyrovnanými špičkovými hereckými výkony, obdivuhodně sladěnými v prostředcích expresivní stylizace.

(Marie Reslová, Hospodářské noviny)

 

Spoluúčinkuje: Mimický sbor Divadla na Vinohradech a studenti DAMU

Délka představení: 100 minut

Tvůrci

Překlad: Ludvík Kundera
Režie: Daniel Špinar
Dramaturgie: Klára Novotná
Scéna: Henrich Boráros j.h.
Kostýmy: Linda Boráros j.h.
Hudba: Tomáš Pálka
Pohybová spolupráce: Irina Andreeva j.h.

Obsazení

VOJCEK   Pavel Batěk
MARIE   Lucie Štěpánková
HEJTMAN   Martin Stropnický
DOKTOR   Václav Vydra
PRINCIPÁLKA, STAŘENKA, ŽID   Daniela Kolářová / Jiřina Jirásková
ONDŘEJ   Daniel Bambas
PLUKOVNÍK TAMBOR   Michal Novotný
PODDŮSTOJNÍK   Martin Davídek
KATKA   Eva Režnarová
STAŘEC   Jaroslav Satoranský
TOVARYŠ   Filip Tomsa / Marek Menšík
BLÁZEN   Michal Kern j.h.

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.