facebook Instagram

Alexej Peškov (Maxim Gorkij) Sluníčkáři (Děti slunce)

Zakoupit vstupenku

O hře

(Дети солнца)
Prozradíme to hned na úvod: Tato hra je nejen současná, ale dokonce nadčasová. Pojednává o věcech, které doprovází člověka od pradávna: je o touze, o vášni, o strachu a o samotě; zkrátka, jedním slovem: o lásce. Ale nejenom o ní. Je o dobru a zlu v nás.

Hlavní hrdina Pavel Protasov sedí pohroužený do svých chemických pokusů, přemítá nad zákonitostmi vesmíru a lepším životě pro všechny, a přitom nevidí, že mu nejlepší přítel chodí za ženou. Nebo to vidí a nic s tím nedělá? Podobně jako nedokáže domluvit zámečníku Jegorovi, aby nepil a nebil manželku? Do jaké míry je tedy svět těch, kteří touží připravit novou skutečnost, v rozporu s realitou? A jak tedy uskutečňování jejich vizí může dopadnout? Jsou ti, kteří jako by „žili jen z paprsků slunce“ povzneseni nad nesličnou skutečností hodni obdivu nebo výsměchu?

Děti slunce (1905) - v naší úpravě Sluníčkáři - patří spolu s Letními hosty k vrcholům Gorkého (1868–1936) dramatického cyklu o intelektuálech ve společnosti v přechodu. A třebaže snesou srovnání i s vrcholnými hrami A. P. Čechova a najdeme je na aktuálním repertoáru řady velkých evropských činoherních domů, byly českými divadly naposledy uvedeny před dlouhými 40 lety. Možná za to může Peškovův pseudonym Gorkij („Hořký“), či množství ideologických nálepek nabalených na tuto jistě ne bezrozpornou osobnost evropské literatury. V našem dnešním světě, který se musí dokázat vyrovnat s důsledky uskutečňování intelektuálských vizí ,,sluníčkářů“, je nejen kulturně patřičné, ale i obsahově dráždivé zabývat se tímto tématem. Inscenace uměleckého šéfa DnV, pro niž vznikl i nový překlad Jaroslava Achaba Haidlera, nepřehlédne současný obsah, komediální dvojznačnost hry, ani autorovu zálibu v „love story“.

Premiéra: 16. 12. 2016

Délka představení: 175 minut

Tvůrci

Překlad: Jaroslav Achab Haidler
Režie a úprava: Juraj Deák
Dramaturgie: Karel Tománek
Scéna: Nikola Tempír
Hudba: Petr Malásek
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Asistent režie: David Steigerwald

Obsazení

Pavel Protasov   Igor Bareš
Jelena, jeho žena   Simona Postlerová
Líza, jeho sestra   Zuzana Vejvodová
Dmitrij Važin   Ivan Řezáč
Jegor, zámečník   Svatopluk Skopal
Boris Čepurnoj   Tomáš Pavelka
Melánie, jeho sestra   Antonie Talacková
Nazar   Martin Zahálka
Míša, jeho syn   Václav Jílek
Trošin   Jiří Maryško
Fima   Jana Kotrbatá / Tereza Císařová
Antonie   Carmen Mayerová
Roman   David Steigerwald
Luša   Martina Jalůvková / Tereza Císařová
Avdoťja   Alexandra Tomanová
Lékař, obyvatelé města   studenti divadelních škol / Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Nejbližší termín představení

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings