facebook Instagram

Molière Škola žen

Zakoupit vstupenku

O hře

(L'École des femmes)

Arnolf se vždy vyhýbal manželství ze strachu před tím, že by mu jeho nastávající mohla nasadit parohy. Nyní se rozhodl oženit se svou schovankou, kterou vychoval k obrazu svému – nevědomou a tvárnou jako vosk. Co se ale stane, když prostá a do té doby před světem chráněná Anežka potká stejně starého Horáce? Povede se Arnolfovi uchránit její (tedy svou) čest? Nebo zvítězí přirozenost? Divadlo na Vinohradech uvádí klasickou komedii, kterou autor mohl stejně dobře pojmenovat „Žárlivec“.

Největší klasik francouzského komediálního jeviště Molière (1622 – 1673) patří ke kmenovým autorům uváděným Divadlem na Vinohradech. V roce svých 110. narozenin se bez něj náš repertoár nemůže obejít. Slavný dvorní divadelník Krále Slunce Ludvíka XIV. toužil po uznání jako autor velkých veršovaných tragédií, proslul však jako komediograf a komik. Školu žen, kterou uvedeme v překladu vinohradského herce, spisovatele Jiřího Žáka, napsal sám pro sebe, aby jako Arnolf smíchem čelil trpkosti svého manželství. Oženil se jako zralý muž s dcerou své předchozí životní a herecké partnerky a příběh zaslepeného, žárlivého a podváděného manžela o mnoho mladší ženy sám prožíval. A protože byl v dobových kuloárech zesměšňován nejen jako paroháč, ale také jako autor hrubých, rozumějme prózou psaných komedií, napsal Školu žen v bravurním rýmovaném alexandrinu.

Molière věděl, že smích osvobozuje a léčí jen tehdy, dotkne-li se až na dřeň utajované bolesti duše. Ve všech jeho komediích najdeme kus jeho vlastního života a oceníme autorovu schopnost představit publiku jako zdroj zábavy vlastní slabosti. Ozdravný smích molièrovského jeviště proto zní dodnes světovými jevišti s neutuchající silou.

Premiéra 21. 4. 2017

Derniéra 1. 10. 2020

Délka představení: 135 minut

Tvůrci

Překlad: Jiří Žák
Režie a úprava: Juraj Deák
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Dramaturgie: Barbora Hančilová
Hudba: Ondřej Brousek
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Šerm: Petr Nůsek ARGO
Hlasová spolupráce: Regina Szymiková

Obsazení

Arnolf, pán z Pařezova   Tomáš Pavelka
Chrysald   Jan Šťastný
Anežka, mladá dívka vychovávaná Arnolfem   Tereza Císařová
Horác, Anežčin ctitel   Dominick Benedikt
Alan, venkovan, Arnolfův sluha   Marek Holý
Žoržeta, venkovanka, Arnolfova služebná   Simona Postlerová
Oront, Horácův otec a Arnolfův dobrý přítel   Jiří Plachý
Enrik, Chrysaldův švagr   Václav Svoboda / Jiří Žák
Notář   Marek Adamczyk / Vojtěch Bartoš
Arnolfovy vize, Enrikův Americký doprovod   studenti DAMU / Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Nejbližší termín představení

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings