facebook

David Hare Nevzdávej to

Zakoupit vstupenku

O hře

(Gethsemane)

„Getsemany jsou, když pochybuješ, ale vytrváš. Nevzdáš to.“

Dceru Meredith Guestové přistihnou ve škole, když kouří marihuanu. Situace, která by netěšila žádné rodiče, je o to svízelnější, že Meredith Guestová je ministryní vnitra. Po něčem takovém přece novináři přímo baží. Ovšem rozhodne-li se to ministryně ututlat, nežene se tím do něčeho ještě mnohem horšího? A jakou roli v tom sehraje jakýsi pan Fallon – muž, který stojí věčně v pozadí, ačkoliv fakticky ovlivňuje veškeré dění v zemi?

Třebaže jeden z nejhranějších britských dramatiků současnosti Sir David Hare (*1947), autor divadelních hitů jako Jak to vidí Amy či Pokoj v modrém a scenárista oscarových snímků Hodiny či Předčítač, zasadil svou společenskou komedii do prostředí vysoké politiky, ani jednou se v ní nepodíváme do parlamentních lavic. Politika se totiž dělá v kuchyních, barech a na squashových kurtech. A za svržením vlády stojí mnohdy důvody zcela prozaické – vztahy partnerské nebo rodičovské.

Hra o lobbistech, politicích a obyčejných lidech, hra s brilantně napsanými dialogy měla svou premiéru v londýnském Národním divadle pod názvem Gethsemane. Hare zde odkazuje na „noc pochyb“, kterou zakusil Ježíš Kristus v zahradě Getsemanské – a podobnou zkouškou nechá projít všechny své postavy. Nevzdávej to je tak hrou o kompromisech a o tom, jak často je člověk v pokušení vzdát se svých ideálů. A jistě má co říct také ke krizi demokracie v současném západním světě, aniž by dramatik Hare připravil své diváky o pořádný kus zábavy.

Česká premiéra 15. 5. 2015

*V inscenaci zazní expresivní výrazy a není vhodná pro děti.
 

Délka představení: 165 minut

Tvůrci

Překlad: Michal Zahálka
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Milan Šotek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Romana Redlová
Hudba: Ondřej Brousek
Projekce: František Pecháček
Hlasová spolupráce: Regina Szymiková

Obsazení

Otto Fallon   Václav Vydra
Lori Drysdaleová   Zuzana Vejvodová
Suzette Guestová   Sabina Rojková
Meredith Guestová   Kateřina Brožová
Monique Toussaintová   Tereza Bebarová
Mike Drysdale   Tomáš Dastlík
Alec Beasley   Michal Novotný
Geoff Benzine   Daniel Bambas / Václav Kopta
Frank Pegg   Jiří Maryško

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2022 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings