facebook

Henrik Ibsen Rebeka

Zakoupit vstupenku

O hře

(Rosmersholm)
U příležitosti významného životního jubilea Dagmar Havlové se Divadlo na Vinohradech vrací
k dílu jedné ze zakladatelských osobností moderního dramatu. V prvních tvůrčích obdobích našeho divadla byl sice Henrik Ibsen autorem, jehož hry z vinohradského jeviště vstupovaly do české kultury, drama Rosmersholm, které uvedeme pod názvem Rebeka, zde však bude nastudováno poprvé. Jde o výjimečné dílo, přesahující svou filosofií a symbolickými odkazy rámec psychologického realismu.

Milostný trojúhelník mezi Rebekou, Rosmerem a jeho nedávno tragicky zesnulou ženou zatěžuje
i současný vztah dvou výjimečných osobností. Rozpor sebeklamu se skutečností napíná nenaplněný, ale po naplnění oboustranně dychtící intimní vztah mezi ženou a mužem až k nesnesení. Tento rozpor mezi cítěným a předstíraným přerůstá ve strhujícím ději hry z osobní roviny do roviny mravní, náboženské a společenské.

Ibsen o této své klíčové hře sám říká: „Je to hra o lidech a lidských osudech. Jedná o boji, který musí každý opravdový člověk vybojovat sám se sebou, aby uvedl svůj způsob života do souladu se svým poznáním.  Touha po poznání žene člověka od jednoho vítězství k druhému. Morálka, svědomí je naproti tomu velmi konzervativní. Má své hluboké kořeny v tradicích a hlavně ve všem starém. Z toho pochází konflikt jedince.“

Dnes, kdy se řada domnělých vítězství proměnila v prohry a dlouho umlčované svědomí usvědčuje lidské touhy z povrchnosti a sobectví, je nám Ibsenův text a jeho paradoxy srozumitelnější, než byl společnosti v době svého vzniku v roce 1886.

Hudbu nahrál Epoque Orchestra.

Délka představení: 150 minut

Tvůrci

Překlad: Jan Rak
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Ondřej Brousek

Obsazení

Rebeka Westová   Dagmar Havlová Veškrnová
Johannes Rosmer   Roman Zach
Rektor Kroll   Luboš Veselý
Ulrik Brendel   Petr Kostka
Petr Mortensgaard   Otakar Brousek ml.
Helsethová   Daniela Kolářová

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2020 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.