facebook

Karel Čapek Věc Makropulos

Zakoupit vstupenku

O hře

Do staletého právního sporu o milionový majetek zasáhne zčistajasna a zdánlivě bezdůvodně operní diva Emilia Marty. Zná překvapivé podrobnosti případu, díky ní jsou objevenya zásadní důkazy a zdá se, že spor bude rozhodnut. Jenže Emilia Marty ví příliš mnoho a hraje svoji hru. Přichází jeden zvrat za druhým ...
"Mezi vámi nemůže člověk zůstat naživu tři sta let", říká Emilia Marty mužům, kteří se snaží odhalit její tajemství, staré několik století. Jistě není náhodou, že Čapek učinil nositelkou tohoto nesmírně cenného a zároveň bolestivého a temného tajemství ženu.
V předmluvě ke své hře Karel Čapek napsal:"V této knížce se líčí dlouhověkost jako stav velmi málo ideální a dokonce velmi málo žádoucí. Těžko říci, jestli je to správné, nedostává se bohužel vlastní zkušenosti.
V této komedii jsem měl v úmyslu říci lidem něco útěšného a optimistického. Nevím, je-li optimistické tvrdit, že žít šedesát let je špatné, ale žít třista let dobré, myslím jen, že prohlásit šedesátiletý (průměrně) život za přiměřený a dosti dobrý není zrovna zločinným pesimismem. Dejme tomu říci, že jednou v budoucnosti nebude nemoci ani bídy ani nečisté dřiny, to je zajisté optimismus: ale říci, že tento dnešní život je plný nemocí, bídy a dřiny není tak nadobro špatný a zatracený a má něco nesmírně cenného, to je - co vlastně? Pesimismus? Myslím, že ne."

Osmdesát let po své premiéře se na scénu Divadla na Vinohradech vrátila jedna z nejslavnějších českých her všech dob, Věc Makropulos Karla Čapka.

 

Spoluúčinkuje: Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Délka představení: 135 minut

Tvůrci

Režie: David Drábek j.h.
Dramaturgie: Martin Velíšek
Scéna: Martin Chocholoušek j.h.
Kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková j.h.
Hudba: Darek Král j.h.
Pohybová spolupráce: Adéla Laštovková Stodolová

Obsazení

EMILIA MARTY   Daniela Kolářová
JAROSLAV PRUS   Jaromír Meduna
JANEK, jeho syn   Filip Tomsa / Braňo Holiček j.h.
ALBERT GREGOR   Pavel Batěk
HAUK-ŠENDORF   Jaroslav Kepka
Advokát dr. KOLENATÝ   Ivan Řezáč
Solicitátor VÍTEK   Jiří Plachý
KRISTINA, jeho dcera   Lucie Štěpánková
KOMORNÁ   Jana Bernášková j.h.
DIVÁK   Martin Davídek
SLUŽKA   Lucie Polišenská j.h. / Ivana Huspeková
Elina jako dítě   Kristýna Hrdličková j.h. / Žofie Klenerová j.h.

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2020 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.