facebook Instagram

Jan Procházka Ucho

Zakoupit vstupenku

O hře

Pro divadlo zpracovala Lenka Procházková

Příběh jevištní verze scénáře filmu Ucho, kterou zpracovala spisovatelova dcera spisovatelka Lenka Procházková, vychází z děje filmu samotného. Odehrává se v 60. letech minulého století ve vile, kterou režim zabavil původním majitelům, aby do jejího luxusu ubytoval své kádrové opory. Po prezidentské recepci, kde zazní nejasné náznaky chystaných mocenských změn, prožije manželský pár dvou ambiciozních parvenue povýšených stranou mezi elitu státu, strašlivou noc pravdy. Čím více relativní moci, tím více strachu. Čím více jde o to pravdu utajit před všudypřítomným estébáckým odposlouchávajícím „uchem“, tím více se vyjevuje pravda o manželském vztahu a charakterech náměstka ministra a jeho funkcionářské paničky a jejich lidské a odborné kompetenci, o legitimitě jejich svazku, legitimitě jejich společenského postavení i legitimitě celého profízlovaného režimu.
Film má také svůj příběh: byl natočen v roce 1968 a po dokončení okamžitě trezorován, uvedení se dočkal až v roce 1990. Smutný je příběh jednoho z nejbrilantnějších českých scenáristů a spisovatelů Jana Procházky, který se doslova stal obětí normalizace.
Samy dramatické kvality díla by byly dostatečným důvodem pro jeho znovuuvedení. Žel, zdá se, že víra části společnosti v pominulost doby, kdy lidské intimní osudy řídily záznamy „ucha“ a kdy manipulátoři odposlechů se snažili strachem ovládat osudy celé společnosti, byla naivní. Hra tak dnes varuje před ohrožením, které představuje restaurace v ní zobrazených společenských poměrů.

Premiéra 9. června 2017
Uvádíme na Studiové scéně

Ve hře předepisuje autor na scéně kouření a inscenace jeho umělecký záměr respektuje. V inscenaci zazní expresivní výrazy.

Představení hrajeme bez přestávky.

Délka představení: 90 minut

Tvůrci

Režie: Šimon Dominik
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Petra Krčmářová
Hudba: Jiří Hájek
Zápas: Petr Nůsek ARGO

Obsazení

Ludvík, náměstek ministra   Daniel Bambas
Anna, jeho žena   Antonie Talacková
Muž, bezejmenný mladý fízl   Jiří Maryško

Nejbližší termín představení

Čtvrtek
15. 6. v 19:00
Jan Procházka UCHO Studiová scéna VYPRODÁNO
Úterý
12. 9. v 19:00
Jan Procházka UCHO Studiová scéna Zakoupit vstupenku

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings