facebook

Z díla Johanna Nestroye sestavili Karel Kraus a Zdeněk Mahler Provaz o jednom konci

Zakoupit vstupenku

O hře

„Svět je plný truchlivých protikladů, jimž se lze leda zasmát, a plný veselých věcí, nad nimiž by člověk s chutí zaplakal.“

„Ba, náramný lid, ta luza!“


Fenomenální zjev vídeňského divadla 19. století Johann Nestroy v bravurní komediální kompilaci základních postav, situací a dějů, kterou sestavili s obdivuhodnou představivostí, s neutuchajícím smyslem pro všechny polohy Mistrova humoru a jejich hlubokou znalostí dva vynikající čeští literáti a divadelníci. Jeden z největších dramaturgických výkonů českého divadla druhé poloviny 20. století přesídluje Nestroye z Vídně do Prahy a z měšťácké minulosti do měšťanské současnosti. 

Johann Nepomuk Nestroy (1801–1862) – herec, který vytvořil za život téměř devět set (!) rolí (hrál také v Brně a Bratislavě), komediant a filosof jeviště, autor osmi desítek (!) her a sto třiceti kupletů, tvůrce novodobého rakouského komediálního divadla. Slavný rakouský žurnalista K. Kraus o něm prohlásil: „Nestroy patří k oněm vzácným autorům, o nichž spousta lidí, kteří je znají, nemá ani potuchy.“ Díky Provazu o jednom konci skutečně poznáme Nestroye ještě o něco lépe než ze slavných vinohradských inscenací Domu čtyř letor (1994) a Talismanu (2002). 

Z lidové komedie přecházejí do Provazu o jednom konci předměstští obchodníčci a svět jejich milostných a často neopětovaných vzplanutí, spojených s předmětem jejich podnikání. Štěstí – ona v lotynce a kartách hledaná Fortuna – se jim zjeví v podobě nového zámeckého pána. Ten se rozhodne nešťastnému provaznickému mistrovi splnit všechna přání, pokud budou nezbytná – prvek pohádkové hry. A navíc se do toho zamotají ženy, falešní kamarádi, důvěřiví sluhové, naivní důvěra v člověka a skeptický pohled na jeho nenasytnost. Fraška plná nečekaných obratů může vypuknout. Skončí to bohatým a šťastným životem obdařeného chudáka, nebo podobně jako v pohádce o zlaté rybce? 

Komedie pro všechny generace diváků, plná situačního i slovního humoru, komedie s písněmi, k nimž hudbu složil nedávno zesnulý hitmaker Petr Hapka.

Premiéra březen 2016

Tvůrci

Režie: Daniel Hrbek
Hudba: Petr Hapka
Texty písní: Petr Rada

Obsazení

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.