facebook Instagram

Hanoch Levin Nesnesitelné svatby

Zakoupit vstupenku

O hře

(Krum)
Světově úspěšná tragikomedie nejuznávanějšího izraelského dramatika v české premiéře.
Hanoch Levin (1943 – 1999), autor 56 her a kabaretních scénářů, je naší inscenací poprvé uváděn do české kultury.  Nesnesitelné svatby (Krum) patří právem k jeho nejinscenovanějším textům.  Hra, kterou autor napsal a sám inscenoval už v roce 1975, se sice odehrává v té době na předměstí Tel Avivu; připadne nám ovšem, jako bychom její směšné a současně dojemné hrdiny důvěrně znali z vlastní zkušenosti.  Jak by také ne, Levinovi rodiče se z Polska vystěhovali v 30. Letech minulého století a autor je díky tomu zabydlen ve středoevropské kultuře. V Nesnesitelných svatbách tak potkáváme pokračovatele postav, o nichž psali s nadhledem a něhou např. K. Poláček či B. Hrabal. Velikost všednosti a jedinečnost životních osudů obyčejných, nehrdinských lidí, síla a roztěkanost jejich touhy, pozlátko představ a sebepředstav neodpovídajících skutečnosti, planutí a vyhasíná jejich lásek, nepůvodnost snů o naplněných vztazích a nesnesitelnost uskutečněných i neuskutečněných svateb.

Nahlédneme do životních příběhů mužů, kteří se bojí dospět a současně touží mít postavení a respekt, a žen, kterým se každým dnem vzdaluje dívčí sen o Popelce a princi. Vezmou se nakonec ti, kteří si vzájemně zbyli a dokážou být spolu šťastni? Dočkají se jejich matky vytoužených vnoučat?  Vyléčí láska domnělého hypochondra? Udělá jedna ze spolužaček terno v Americe? Promění se ošklivé kačátko v labuť? Napíše vrtkavý snílek Krum svůj tolikrát slibovaný román? Kdy bude život barevnější než v hollywoodském filmu? Zná lékař sérum, které dokáže povzbudit pocit životního štěstí? Čím platíme za všechno, o čem si myslíme, že máme nárok dostat zadarmo? 

Co postava, to nevymyšlený, ale pochopený lidský osud, líčený s emocí, soucitem a současně nadhledem. Děje celého nekonečného seriálu v jedné hře, navíc s jemným židovským humorem. Hra přináší řadu ojedinělých hereckých příležitostí a známé i nové herce našeho divadla uvidíte v překvapivých hereckých kreacích.

Derniéra 19. 6. 2014

Délka představení: 165 minut

Tvůrci

Překlad: Jaroslav Achab Haidler
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jiří Lukeš Hanuš Axmann
Hudební dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Pohybová spolupráce: Carli Jefferson

Obsazení

Krum   Jan Šťastný
Matka   Lilian Malkina
Truda   Andrea Elsnerová
Taktik   Pavel Batěk
Tugati   Václav Svoboda
Dofa   Lucie Polišenská
Dulce   Martin Zahálka
Felicie   Lucie Juřičková
Cvici   Markéta Děrgelová
Bertoldo   Petr Rychlý
Škita   Václav Jílek
Šejbogen   Pavel Rímský
Pohřebák + Holič   Jiří Čapka
Ženich   Peter Pecha
Nevěsta + Sestra   Jitka Jackuliak
Sanitář + Fotograf + Číšník   David Steigerwald

Nejbližší termín představení

Novinky

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko | Ochrana osobních údajů | Cookies settings | Zásady použití Cookies