facebook

Martin McDonagh Kráska z Leenane

Zakoupit vstupenku

O hře

Martin McDonagh bývá považován za zázračné dítě současné světové dramatiky. Přestože je mu pouze pětatřicet let, jeho texty znají diváci doslova po celém světě.

McDonaghovy hry jsou drsné, ale nechybí v nich humor a nadhled. Sám autor říká, že se s oblibou pohybuje na hranici mezi komediálností a krutostí, které se vzájemně prostupují, neboť věci můžeme daleko lépe nahlédnout skrze nadsázku a vyhrocení než skrze realitu.

Kráska z Leenane, kterou připravilo naše divadlo, je jeho prvotinou a přitom je označována za nejlepší z jeho dramat. Osou příběhu je vztah matky a její stárnoucí dcery, které osud nečekaně přivede do cesty muže a dává jí tak snad poslední příležitost založit svůj vlastní život. Jde o nahlédnutí do nitra dvou žen, které se vzájemně potřebují, ale současně vedou trvalý boj o svou osobní svobodu. Vedle velkého dramatického náboje má hra i velmi pečlivou a překvapivou stavbu, mistrně vedené dialogy a také svérázný smysl pro humor. Je to intenzivní výpověď o současných mezilidských vztazích.

 

Délka představení: 130 minut

Tvůrci

Překlad: Lenka Kapsová
Režie: Petr Svojtka j.h.
Výprava: Karel Glogr j.h.
Hudební spolupráce: Martin Horáček
Dramaturgie: Jiří Janků j.h.

Obsazení

Maureen Folanová   Lucie Juřičková
Mag Folanová   Jana Hlaváčová
Pat Dooley   Martin Zahálka
Ray Dooley   Pavel Batěk

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2020 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.