facebook Instagram

Josef Topol Konec masopustu

Zakoupit vstupenku

O hře

„Lžeš! Proto se nebojíš slov“.
V předjaří se na českém venkovském maloměstě chystá průvod maškar. Husar obelže jednoduchého mladíka Jindřicha, syna sedláka Krále, aby se stal králem masopustu, který bude na konci veselice pohřben. S ním má být symbolicky pohřben i „soukromý sektor“.
Z rozmrzající země všude prýští voda a Maškary vstupují, kam se jim zachce. Jindřich věří v pravdivost slov právě tak jako Král v poctivost rodově držené půdy. Doba proměny vesnice v padesátých letech minulého století je ve hře obrazně vylíčena skrze pravdivě napsané postavy s účinným porozuměním české povaze a s hlubokým pochopením českého venkova. Maškary udržují prastarou obřadnou poezii lidových zvyků a na ulicích jsou přitom montovány tlampače obecního rozhlasu. Funkcionáři naléhají na sousedy, aby zlomili Králův odpor ke vstupu do družstva. Maškary si chtějí zkrátit cestu přes Královy pozemky a Královy děti jsou vystaveny tlaku proměněného životního stylu svých vrstevníků. Ti, kdo lžou a nebojí se slov, jsou schopni svou užitkovou etikou proměnit i velká slova v blábol a velké city obrátit v tragédii. Rozlomená společnost stojí na konci hry s prázdnýma rukama nad mrtvým Jindřichem, Králem masopustu.
Hra Josefa Topola, poprvé uvedená roku 1963, patří dnes mezi desítku nejlepších českých dramatických děl. Dnes ji můžeme s novými zkušenostmi číst nejen jako vzrušující dobové vesnické drama, ale také jako geniálně básnicky postižený obraz velkého zlomu, který dodnes polarizuje naši společnost ve vztahu k pravdě, půdě, svědomí, víře a práci. Inscenaci připravujeme ke stému výročí vzniku Československa.

Premiéra 19. října 2018

Hudbu nahrál Pavel Bořkovec kvartet a hosté.
V inscenaci je se svolením držitelů práv citována skladba Protínání Filipa Topola a Psích vojáků.

Délka představení: 160 minut

Tvůrci

Režie: Martin Františák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Marek Cpin
Kostýmy: Eva Jiřikovská
Hudba: Matěj Kroupa
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Asistentka režie: Markéta Špetíková
Mix scénické hudby: Michal Pajdiak

Obsazení

Král   Tomáš Pavelka
Jindřich   Viktor Javořík
Marie   Markéta Děrgelová
Cihlář   Igor Bareš
Smrťák   Petr Rychlý
Věra   Zuzana Vejvodová
Paní Pražka   Regina Rázlová
Rafael   Marek Lambora
Petr   Marek Adamczyk
Předseda   Pavel Rímský
Tajemník   Aleš Procházka
Anežka   Vendulka Křížová / Andrea Elsnerová
Mladík - Husar   Daniel Bambas
Michal - Maškara s bubnem   Dominick Benedikt
Pavlíček - Maškara s trubkou   Ondřej Kraus
Maškary   Mimický sbor Divadla na Vinohradech / Tereza Císařová / Jana Kotrbatá / David Steigerwald / Vojtěch Bartoš / Petr Stehlík / Libor Matouš / Jan Battěk / Martin Leták / Tomáš Vonšovský
Kutálka  

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings