facebook

Joe DiPietro Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane

Zakoupit vstupenku

O hře

Nick je mladý svobodný muž z New Jersey. Rodiče a sestra se odstěhovali do vzdálených konců Spojených států, ale Nick má to štěstí, že jsou mu stále nablízku prarodiče z matčiny i otcovy strany. Jsou to ti nejvřelejší a nejlaskavější italsko-američtí příbuzní, jaké si člověk může přát. Ale někdy je to s nimi zatraceně težké...
Nick dostane nečekaně pracovní nabídku a stojí před velmi vážnou životní volbou - odjet a opustit rodinu nebo zůstat a třeba nikdy nezačít vlastní svobodný život?
DiPietrova komedie se s laskavým humorem pokouší nalézt klíč ke vztahu dvou rozdílných generací. Nijak jej však neidealizuje - netrpělivost a podrážděnost mládí bere do hry stejně jako netaktnost, ublíženost a poněkud zničující péči těch starších. Avšak činí tak s citem a pochopením pro obě strany.
Hru uvádíme v české premiéře.

FOTOGRAF INSCENACE: VIKTOR KRONBAUER

PÁR SLOV O AUTOROVI

Joe DiPietro se narodil v roce 1960 v New Jersey. Začínal jako autor komediálních skečů. Spolu se skladatelem Jimmy Robertsem vytvořil veleúspěšnou hudební komedii I Love You, You´re Perfect, Now Change (u nás pod názvem Miluji tě, ale...), která se stala nejdéle hranou hudební komedií v historii Off-Broadway a byla uvedena ve více než 150 městech světa. Joe je rovněž autorem her Over the River and Through the Woods, The Kiss at the City Hall, The Virgin Weeps a komické detektivky The Art of Murder (Cena Edgar za rok 2000). Napsal scénář k novému Gershwinovu muzikálu Heaven on Earth a novou adaptaci hry Rodgerse a Harta Babes in Arms.

V současné době je v New Yorku rovněž uváděn jeho další muzikál The Things About Men (s Robertsem) a na Broadway Can´t Help Falling in Love, původní muzikál s písněmi Elvise Presleyho.

Joe je držitelem ceny Williama Inge a vyhrál v národní O´Neilově soutěži MacArthurovu cenu v kategorii komedie.

 

FAMÍLIE (orig. OVER THE RIVER AND THROUGH THE WOODS)

Je druhým DiPietrovým textem přeloženým do českého jazyka (oba překlady Adam Novák). V celosvětovém měřítku patří tato hra k nejoblíbenějším a nejčastěji hraným DiPietrovým dílům - od svého prvního předvedení v r.1994 (USA) se těší stálému zájmu divadelníků i diváků.

Kromě jedinečných hereckých příležitostí, které Famílie nabízí, dává tvůrcům i divákům možnost zamyslet se skrze humor a nadsázku nad zásadními otázkami životní orientace. Komické a hořké, lehké a závažné je tu důmyslně namícháno a prolnuto právě tak dokonale, jako v životě.

 

ÚRYVKY ZE ZAHRANIČNÍCH KOMENTÁŘŮ A OHLASŮ:

DiPietrova dojemná komedie je o významu rodiny a o pohledu rozdílných generací na vzájemné vztahy a soužití. Dokáže diváka od srdce rozesmát i pohnout k slzám. (...) Přestože rodina na jevišti je italská, témata a vztahy jsou univerzální.

(The Washington Post 2005)

Komedie nabízí divákům tak blízké postavy i situace, že sami tvrdí: "To je o mně!" nebo: ..."To by mohla být má rodina!"

(CurtainUp 1997)


(...) Život, jak ho známe. Generace, která vyrůstala v době, kdy po ulicích jezdili koně, nyní kouká do počítače (...) a diví se, jak vůbec může žít tak dlouho. Prarodiče zírají na svá vnoučata, pro která se cestování přes půl světa stalo běžnou součástí života. Navzájem se milují, ale jsou to odlišné světy. A když se tyto dva světy hodlají domluvit, jsou výsledky komické i bolestné zároveň. DiPietro zachycuje jemnou ironii těchto střetů i míjení se tak přesně, že máte skoro chuť vylézt na jeviště a připojit se k rodinnému obědu. Toto mimořádně věrohodné zobrazení vyrůstá z autorových zkušeností s vlastními prarodiči a citový vztah k nim hru ovlivňuje zásadním způsobem.

(The Northeast Theatre 2006)

Over The River... to je babiččin nedělní oběd s vydatnými dialogy, šťavnatým humorem a nečekanou "zadní chutí", která vás přinutí vyškrábat talíř až do dna.

(Centerstage, Chicago, 2003)

 

 

Délka představení: 150 minut

Tvůrci

Překlad: Adam Novák
Režie: Martin Stropnický
Dramaturgie: Klára Novotná
Scéna: Šimon Caban j.h.
Kostýmy: Simona Rybáková j.h.
Hudební spolupráce: Jan Jiráň j.h.

Obsazení

Nick Cristano   Michal Novotný
Frank Gianelli   Ilja Racek j.h.
Aida Gianelli   Jiřina Jirásková
Nunzio Cristano   Petr Kostka
Emma Cristano   Jana Hlaváčová
Caitlin O´Hare   Andrea Elsnerová / Lucie Štěpánková j.h.

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.