facebook

Július Barč-Ivan Dva

Zakoupit vstupenku

O hře

(Dvaja)
Jedna smrt artisty v cirkusové kupoli a tři lidé obtížení vinou. Přátelství, láska – a naříznutý provaz a pádem rozmlácené tělo v manéži. Před vinou se pokoušejí utéci všichni tři – dva přátelé a ovdovělá kráska. Drama svědomí se řeší až vysoko v horách blízko Boha, který však nemůže lidskou vinu odpustit, dokud se s ní nevypořádá vlastní obtížené svědomí. Řetěz viny spojuje pevněji než pouto lásky.

Július Barč-Ivan (1909 – 1953) přenesl podněty evropské a české moderny (v Praze studoval práva) do moderní slovenské dramatiky. Hru Dva napsal v roce 1945, obtiskla se v ní čerstvě prožitá povstalecká zkušenost a existencionalita  horského útěku. Pro sdělení tématu však našel univerzálnější  příběh, který je podobenstvím, a vyjádřil je expresionistickými a symbolistickými prostředky. A právě díky tomu, že hra přesáhla rámec přímo realistického zobrazení lidské zkušenosti v krajní životní situaci a otevřela se tak k dalším významovým rovinám (včetně roviny náboženské, Barč-Ivan působil léta jako evangelický farář), nehodila se do konceptu socialisticko realistické dramatiky 50. a části 60. let.  Hru začala slovenská divadla objevovat až v 80. letech, dnes patří k častěji inscenovaným a nejvíce oceňovaným slovenským dramatickým opusům.

V profesionálním nastudování uvádí Divadlo na Vinohradech hru v Česku poprvé.

Délka představení: 70 minut

Tvůrci

Překlad: Jitka Sloupová
Režie: Natália Deáková
Dramaturgie: Zuzana Galková Jan Vedral
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Daniela Klimešová
Hudba: Jan Trojan

Obsazení

Stařík   Luboš Veselý
August   Jan Plouhar
Mauro   Marek Holý
Ona   Zuzana Vejvodová

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.