facebook

Max Frisch Andorra

Zakoupit vstupenku

O hře

Láska se rodí z blízké vzájemnosti. Učitelova dcera Barblin a adoptovaný nalezenec Andri vyrůstají spolu od útlého dětství, ale když hrozí, že se do sebe zamilují, rodiče jim jejich lásku přísně zapoví. Je to proto, že je Andri sirotek, nebo proto, že je Jiný? Končí Učitelova nepředpojatost k jinakosti na prahu vlastní rodiny? Nebo se za tím, že odmítá dát Barblin Andrimu, skrývá ještě jiné tajemství?

Nenávist se rodí z bezmoci, ze strachu a z nedostatku sebevědomí. Andorra je malé lidské společenství, obklopené horami, za nimiž se skrývají Černokabátníci. Proč by se však Černí chtěli zmocnit příjemné Andorry, jejíž občany pro jejich píli a dobrou povahu všude ve světě milují? Není snad třeba Černé dráždit, je třeba se semknout a dát celému světu najevo, že Andorra nemíní tolerovat jinakost. Když vyjdeme Cizím vstříc a sami se zbavíme svých Jiných, nechají nás určitě na pokoji.

Dramatické podobenství slavného švýcarského spisovatele a myslitele Maxe Frische mělo světovou premiéru v roce 1962 a brzy se hrálo po celé Evropě. U nás byla Andorra uvedena v roce 1964 v Národním divadle. Otázka jinakosti a zalhávané identity se jinak jevila ve světě, který ještě trávil zkušenost světové války a holocaustu, jinak, a opět naléhavě, se jeví dnes, ve společnosti, ve které narůstající nejistota a agresivita rozbíjí krásný sen o multikulturním soužití, vzájemné toleranci a stálé prosperitě.

Max Frisch se objevuje v DnV podruhé – v roce 1947 zde byla uvedena jeho hra Čínská zeď v režii J. Pleskota a výpravě Fr. Tröstera (účinkovali v ní např. Dana Medřická a Otomar Krejča…). Uvedení Čínské zdi v DnV bylo pro Frische první zahraniční premiérou a do Prahy přijel s celou skupinou švýcarských divadelníků. 

V inscenaci zazní Jazz suite No.1 - Foxtrot Dmitrije Šostakoviče v provedení Ensemble Russian State Symphony Orchestra, dirigent Dmitrij Jablonsky.
Práva k provozování nahrávky skladby D. Šostakoviče zastupuje Barenreiter Praha s.r.o. 

Délka představení: 175 minut

Tvůrci

Režie: Martin Čičvák
Dramaturgie: Martin Kubran
Překlad: Jiří Stach
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Marija Havran
Hudba: Dmitrij Šostakovič Petr Kofroň
Pohybová spolupráce: Linda Fikar Stránská

Obsazení

Andri   Ondřej Brousek
Barblin   Ivana Uhlířová
Učitel   Václav Vydra
Matka   Eva Režnarová
Seňora   Simona Postlerová
Lékař   Ivan Řezáč
Kdosi   Pavel Rímský
Hospodský   Svatopluk Skopal
Voják   Michal Novotný
Truhlář   Martin Zahálka
Tovaryš   Lukáš Příkazký
Kněz   Václav Vašák
Idiot   Ondřej Rychlý

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2020 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.