facebook

Stephen Beresford Poslední z Haussmanů

Zakoupit vstupenku

O hře

Rodinná vila Haussmanových je zanedbaná stejně jako vztahy mezi členy rodiny, kteří spolu střídavě žili a nežili. Dohromady je svede až nedávná operace Judy Haussmanové (Daniela Kolářová), věčné anarchistky a rebelky v těle stárnoucí ženy. Tato „zastydlá hipízačka“, jak ji nazývá její vnučka Summera (Sabina Rojková), nikdy nezradila ideály hnutí květinových dětí 60. let a svým vystupováním i oblékáním dokáže dokonale přivést do rozpaků i přátele o dvě generace mladší. V témže „volnomyšlenkářském“ duchu se nesla i výchova jejích dvou dětí, dcery Libby (Simona Postlerová) a syna Nicka (Ondřej Brousek). Ti všichni, spolu s doktorem a „rodinným přítelem“ Peterem (Svatopluk Skopal) a mladým chlapcem „s tajemstvím“ Danielem (Ondřej Rychlý), zde stráví několik měsíců, které jim dají nahlédnout pod opiový, alkoholový opar a obnaží všechnu jejich bolest, citové deficity i zištnost, aby je nakonec dovedly ke smíření s rodinou i se sebou samými.

Výrazně autobiografický dramatický debut britského autora Stephena Beresforda se stal jednou z hlavních událostí minulé londýnské divadelní sezony. Nehledané, prožité téma, jakož i vlastní herecká zkušenost autora s sebou přinesly šest skvělých hereckých příležitostí, ve kterých jsou zastoupeny tři generace mužů a tři generace žen. Hra, třebaže je o sto let mladší, upomene svojí atmosférou i řadou motivů na Čechovův Višňový sad. Zpod impresionistické slupky (hra je rozčleněna na tři dějství: léto – podzim – zima) se pozvolna vylupuje drama jedné rodiny, které Beresford zábavně rozehrává s citem a pochopením v současné světové dramatice nevídaným. Týž autor mimochodem revidoval pro Národní divadlo v Londýně anglický text Pinerovy frašky Soudce v nesnázích, kterou Divadlo na Vinohradech uvede v jedné sezoně s Haussmany.

Česká premiéra: 21. 2. 2014

*V inscenaci zazní expresivní výrazy a není vhodná pro děti do 12 let.

Délka představení: 150 minut

Tvůrci

Překlad: Jiří Josek
Režie: Petr Kracik
Dramaturgie: Milan Šotek
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Samiha Maleh
Hudební spolupráce: Viktor Kracik

Obsazení

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2022 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.