facebook

Ladislav Smoček Piknik

Zakoupit vstupenku

O hře

Pět mladých mužů v nejisté situaci, v níž jde skutečně o život. Vojáci na konci dlouhého válečného konfliktu v džungli tichomořského ostrova ohroženi tušeným nepřítelem, jehož nebezpečnost zvyšuje jejich vlastní strach. Podřízení, kteří ztratili velitele a zápasí mimo jiné mezi sebou i o autoritu, která by je bezpečně vyvedla z možného obklíčení. Dramatická etologická studie sleduje chování jedince a skupiny v nejistotě a prověřuje lidskou přirozenost, civilizovanou sociálními konvencemi a spoutanou vojenskými řády, rychle erodujícími v neznámém prostředí vitálně bující tropické přírody. Džungle se probouzí i v hrdinech dramatu.

Smočkův Piknik se stal zakládajícím textem, jehož inscenováním se ustanovil roku 1965 Činoherní klub. Hra zde byla uváděna – se změnami v obsazení a s přerušením způsobeným normalizační cenzurou - téměř čtvrt století. Dočkala se také řady zahraničních nastudování.

Výjimečné herecké příležitosti a nároky textu, který nevyžaduje vnější hereckou charakterizaci, ale rozžívá se úměrně herecké schopnosti osobitě a jaksi sám za sebe a ze sebe tematizovat jednání postavy, jsou příležitostí pro mladého úspěšného režiséra a pětici mladších členů pánského hereckého souboru DnV.

Premiéra 4. 3. 2016

Ve hře předepisuje autor na scéně kouření a inscenace jeho umělecký záměr respektuje. V inscenaci zazní expresivní výrazy.

Derniéra 14. 2. 2018

Délka představení: 80 minut

Tvůrci

Režie: David Šiktanc
Dramaturgie: Jan Vedral
Výprava: Nikola Tempír
Hudba: Ondřej Švandrlík

Obsazení

Smiller   Jiří Maryško
Burda   Daniel Bambas
Rozden   Denny Ratajský
Tall   Michal Novotný
Crack   Marek Holý

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.