facebook Instagram

Pražský komorní balet Mysterium času

Zakoupit vstupenku

O hře

Světová premiéra 18. 12. 2016 | 19:00 hodin, Divadlo na Vinohradech v Praze
II. premiéra 22. 12. 2016 | 19:00 hodin, Městské divadlo v Mostě

Tři inscenace, tři mladí talentovaní choreografové tvořící na hudbu českých hudebních skladatelů. Autoři představí své rozdílné chápání faktoru času.

Teď²

Choreografie: Ondřej Vinklát
Hudba: Marek Pavlíček
Asistent choreografie: Igor Vejsada
Návrh scénografie: Valentina Hejdová
Návrh kostýmů: Pavel Knolle
Světelný design: Karel „Karlos“ Šimek
Tančí: 2 sólisté Pražského komorního baletu

Délka: 17 minut

Žít, znamená být vnímán. Poznat sami sebe očima druhého. Nalézt nesmrtelný život, v následcích slov a činů, jež prostupují věčností. (podle Davida Mitchella)

NEVERMORE - doprovodný film k choreografii Chvilka POEzie

Námět a scénář: Marek Svobodník
Režie: Marek Svobodník a Martin Svobodník
Kamera a střih: Martin Svobodník
Make up: Mathias Deneux
Báseň namluvil: Jan Hájek
Překlad básně: Miroslav Macek
Nahrál: Jan Plíhal
Hrají: Radka Slatinská, Conny Seibold, Adéla Svobodníková
Délka: 9 minut

Chvilka POEzie

Choreografie: Marek Svobodník
Hudba: Jaroslav Ježek a Bedřich Nikodém
Hudební koláž: Marek Svobodník
Asistent choreografie: Igor Vejsada, Jitka Tůmová
Návrh scénografie: Petr Siedlaczek
Návrh kostýmů: Pavel Knolle
Návrh scénografie: Petr Siedlaczek
Světelný design: Karel „Karlos“ Šimek
Tančí: 5 tanečníků - sólistů Pražského komorního baletu

Délka: 20 minut

Černá taneční groteska na motivy proslulé basně Edgara Allana Poea "Havran".

"S čekáním přichází nejedna kratochvíle, třeba i smrt."

Mysterium času

Choreografie: Hana Polanská Turečková
Hudba: Miloslav Kabeláč (1908 -1979) - Mystérium času, op.31; Jan Bubák - Introdukce
Asistent choreografie: Igor Vejsada
Návrh kostýmů a scénografie: Vladimír Houdek
Realizace kostýmů a scénografie: Klára Vostárková, Karel Vostárek
Světelný design: Jakub Sloup
Tančí: 7 tanečníků - sólistů Pražského komorního baletu

Délka: 31 minut

Taneční inscenační pojetí Hany Polanské Turečkové zkoumající časoprostor jako zcela samozřejmý faktor, kdy nic se nezdá jistější než nezvratná, neopakovatelná posloupnost událostí v přírodě i dějinách, poukazující na teorii relativity i na filozofické otázky týkající se naší minulosti a hloubky vesmíru, zrození života a jistoty smrti.

O choreografech

Ondřej Vinklát

Narodil se v roce 1992 v Liberci. Vystudoval Taneční konzervatoř hl.m.Prahy a po absolutoriu v roce 2011 se stal členem Bohemia baletu, kde tančil v mnoha jeho představeních a hostoval na scéně Státní opery Praha jako Basil v Donu Quijotovi (ch. J.Slavický). V září roku 2012 nastoupil do Baletu Národního Divadla. Za roli Romea v baletu Romeo a Julie (S. Prokofjev, P.Zuska) získal v roce 2014 cenu Thálie. Tančí v choreografiích G.Balanchina, J.Robbinse, J. Kyliána, W.Forsytha, Y.Vámose, J.Ch.Maillota, J.Godaniho, L. Vaculíka, P.Zusky, J.Kodeta, V. Konvalinky a dalších. V červnu roku 2015 byl jmenován 1. sólistou.

V rámci představení Miniatury 2014 uvedl svou první autorskou choreografii Jakoby. Společně se Štěpánem Pecharem vytvořil choreografie Červenej čudlik, Přesně včas a Vnuknutí, které byly uvedeny na prestižních scénách ND a široce pozitivně přijaty. Společně se Štěpánem Pecharem a Markem Svobodníkem vytvořil choreografii k zahájení divadelní sezóny ND 2013/14 s názvem 131ND 56LM 31NS. V roce 2014 také ve spolupráci se Štěpánem Pecharem a Markem Svobodníkem vytvořil celovečerní představení s názvem Obrazy pro komorní scénu ND Kolowrat. Od roku 2015 vede společně se Štěpánem Pecharem a Markem Svobodníkem taneční soubor DEKKADANCERS.

Marek Svobodník

Vystudoval Taneční konzervatoř v Brně, po niž prošel několika angažmá: NDM 2003-06, Laterna Magika 2006-08, NDB 2008-12, od roku 2012 balet ND Praha. Během své taneční kariéry spolupracoval v řadě projektů např: s Pro-ART company, Pas de theatre Ostrava, Katedra alternativního herectví DAMU nebo s DEKKADANCERS, které společně s Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem vede od roku 2015.

Jako choreograf vytvořil nebo spoluvytvořil představení Čertstory (divadlo Reduta NDB 2012), Obrazy (ND scéna Kolowrat, 2014), Catch27 (NDB 2014), Chvilka POEzie (PKB 2016). V současné době se věnuje tvorbě choreografií především pro soubor DEKKADANCERS.

Hana Polanská Turečková

Vystudovala taneční konzervatoř v Praze, dějiny umění na Katolické teologické fakultě v Praze a choreografii na HAMU v Praze. Působila v Národním divadle Brno, následně se stala sólistkou v Národním divadle v Praze. Od roku 2010 působí jako nezávislý tanečník, performer, choreograf a pedagog. Své projekty zaměřuje na spolupráci s renomovanými českými i zahraničními vizuálními umělci. Autorská choreografická díla vytvořila převážně pro soubor PKB, jehož uměleckou vedoucí byla v sezóně 2013/14. Za interpretační i choreografickou činnost získala řadu ocenění a její tvorba je uváděna na jevištích doma i v zahraničí, na festivalech současného tance a také v kontextu mezinárodní umělecké scény. Interakce umění a tance zkoumá i v teoretické rovině.

Tvůrci

Obsazení

Nejbližší termín představení

Novinky

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings