facebook

Hofmannsthal, Sibelius, Martin Kdokoli

Zakoupit vstupenku

O hře

(Jedermann, Everyman)

Výjimečné divadelní představení nastudované ve spolupráci Divadla na Vinohradech, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a BodyVoiceBandu, za podpory Nadace Vize a hl.m. Prahy.

V duchovně inspirujícím prostoru Pražské křižovatky (v odsvěceném kostelu sv. Anny) bude téměř stovkou účinkujících provedeno v omezeném počtu představení jedno ze základních děl evropské kultury.

Od 15. století se v různých jazycích a podobách scénicky předvádí či v písních a básních vypravuje příběh Kohokoli (Jedermanna, Everymena), člověka, kterého na vrcholu životních sil překvapí Smrt. Tohoto posla posílá samotný Bůh, rozhněvaný tím, že lidé ztratili víru a „mamon se stal jejich vidinou“. Je třeba lidem připomenout, že kdokoli z nás může být v kterémkoli okamžiku života předvolán před Boha, kde bude muset složit účet ze svých činů a úradků.  Bohatec Kdokoli se snaží nejprve Smrti vzdorovat, pak smlouvá o čas i možnost, aby ho před soud Nejvyššího doprovodil někdo z těch, s nimiž užíval života naplno. Nakonec je však vystaven poznání, že na cestě k poslednímu musí každý kráčet sám, jen s oporou svých činů a víry. V alegorickém závěru svádí víra zápas s peklem o duši Kohokoli, každého, kdo v posledním okamžiku nahlédl, že život není jen příležitostí k hédonismu a sebeuspokojování, ale součástí nadosobního řádu, k němuž je lidská bytost povinna svým životem dozrávat. Hra končí zázrakem. Mysterium, spojené s tajemství, poukazuje k obrodné síle, kterou přináší obtížné vyrovnání se se skutečností vlastní smrtelnosti.

V roce 1911 zadaptoval rakouský dramatik (s českými předky) Hugo von Hofmannsthal anglického Everymena pro velkolepou podívanou inscenovanou v cirku M. Reinhradtem. Od roku 1920 je pak Hofmannsthalův  Jedermann každoroční součástí Salzburského festivalu, kde je hrán v plenéru. U nás text inscenoval ve třicátých letech minulého století O. Stibor na Velkém náměstí a pak na Svatém kopečku.

Text inspiroval vznik řady hudebních děl, dvě z nich, Sibeliova svita a Martinovy písně, budou provedeny jako součást tohoto výjimečného nastudování, které nás obrací k základnímu smyslu naší kulturní evropské identity.
 


Premiéra: 19. 3. 2015

Tvůrci

Překlad: Věra Koubová
Režie: Jaroslava Šiktancová
Dirigent: Marko Ivanovic
Scéna: Pavel Kodeda
Kostýmy: Romana Redlová
Produkce: Eduard Prokhasko
Dramaturgie: Martin Rudovský Jan Vedral
Choreografie: Martin Pacek
Korepetice: Zdeněk Dočekal

Obsazení

HOSPODIN BŮH   Sbor
SMRT   Marie Štípková
ČERT   Lukáš Příkazký
KDOKOLI   Ivan Řezáč
JEDERMANN   Roman Janál
KOHOKOLI MÁTI   Daniela Kolářová
KOHOKOLI DOBRÝ DUCH   Jaromír Meduna
SPRÁVCE DOMU   David Steigerwald / Ondřej Vacke
CHUDÝ SOUSED   David Steigerwald / Michal Balcar
DLUŽNÍK   Marek Mikulášek
DLUŽNÍKOVA ŽENA   Andrea Elsnerová
MILÁ   Markéta Děrgelová
BRATRÁNCI   David Steigerwald / Michal Balcar / Vojtěch Bartoš
SLEČNY   Iva Vejražková / Marie Radová / Tereza Krippnerová / Josefína Voverková
MAMON   Vojtěch Bartoš
SKUTKY   Andrea Elsnerová
VÍRA   Marie Radová
ANDĚLÉ   Iva Vejražková / Tereza Krippnerová / Josefína Voverková

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.