facebook

Euripidés Ifigenie v Aulidě

Zakoupit vstupenku

O hře

Antické Řecko: svět hrdinů a svárlivých bohů. Trojská válka na samém svém začátku. Paris už unesl krásnou Helenu a Achajci sešikovali loďstvo, které má zpupnou Troju pokořit. Loďstvo teď marně čeká v Aulidě na příznivý vítr a bojechtivé mužstvo je netrpělivé a neukáznitelné. Agamemnón, bratr Menelaa, poníženého únosem manželky, nemůže dál skrývat rozhodnutí bohů, které mu sdělil věštec: Pokud neobětuje svou mladičkou dceru Ifigenii krvavě na oltáři bohyni Artemidě, vojsko se příznivého větru nedočká. Otcovská láska proti autoritě vojevůdce, povinnost k bratrovi a cti rodu proti povinnosti k manželce a citu k dítěti, sláva Achajců a jejich branné moci proti hanbě a svévoli. Vojevůdce nakonec svolí a lstí, pod záminkou svatby s hrdinou Achilleem, vyláká Ifigenii do vojenského ležení v Aulidě. Dceru však doprovází její matka Klytaiméstra, která lest prohlédne. Ženský svět proti světu mužskému. Uprostřed války států a války rodinné stojí nevinná dívka a ručí za řešení konfliktu svým životem.
Až k samotnému pramenu jednoho ze zdrojů evropské kulturní identity nás přivádí strhující Euripidova (480 – 406 př.n. l.) tragédie. Dramatik srozumitelným a v dnešních krizových souvislostech nezpochybnitelným způsobem nastoluje etické otázky osobních a nadosobních hodnot, svobody a autority a smyslu oběti. Hru nastudujeme ve vynikajícím překladu dramatika a básníka Josefa Topola.

Premiéra 16. 2. 2018

Derniéra 7. 2. 2019

Délka představení: 145 minut

Tvůrci

Překlad: Josef Topol za filologické spolupráce Karla Hubky
Režie: Martin Čičvák
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Tom Ciller
Dramaturgie: Jan Vedral
Hudba: Ondřej Brousek
Asistent režie a dramaturgie: Peter Lomnický
Hlasová spolupráce: Regina Szymiková
Improvizace na bouzouki: Vangelis Vasilakos
Text písně: Peter Lomnický
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek ARGO

Obsazení

Agamemnón, král v Argu   Václav Vydra
Menelaos, král ve Spartě, jeho bratr   Petr Rychlý
Klytaiméstra, Agamemnonova choť   Kateřina Brožová
Ifigenie, Agamemnonova dcera   Sabina Rojková
Stařec   Oldřich Vlach
Achilleus, vůdce Myrmidonů   Marek Lambora
Posel   Viktor Javořík
Chalkidské ženy   Jana Kotrbatá / Andrea Černá / Andrea Elsnerová

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.