facebook

Colin Higgins Harold a Maude

Zakoupit vstupenku

O hře

Citem a humorem nabitý příběh podivuhodného láskyplného vztahu osmnáctiletého mladíka Harolda a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Maude.
Higginsova hra je právem označovaná jako „hymnus na život“. Těžko si představit dvě protichůdnější postavy: Harold, teenager z vyšších středních vrstev, nesnáší formálně dokonalý životní styl, ke kterému ho vede jeho dominantní matka. Bouří se a upozorňuje na sebe sérií demonstrativních sebevražd a odporem proti konvencím, dávaným najevo všemi prostředky. Strádá nedostatkem mateřského citu, a ten nenahradí ani námluvy se slečnami na inzerát, jimiž se matka snaží Harolda připoutat k životu. Nic v životě pro něj nemá smysl.
Rozkošně podivínská dáma Maude se po bohatě a zdá se také dobrodružně prožitém životě řídí heslem: „Dnes jste tady a zítra tu nebudete.“ Každou chvilku života žije naplno a jako poprvé, s nezlomnou vitalitou a přesvědčením, že lidskou povinností je obnovovat ve světě dobro. Zachránit stromek usychající na ulici nebo propustit na svobodu tuleně ze zoologické zahrady. Vymyslet nástroj, který dokáže zahrát voňavé symfonie pro lidský čich. Jako by se životní filosofie „new age“ dokonale soustředila v postavě Maude. Každá maličkost má pro ni smysl.
Harold a Maude se náhodně potkají na pohřbu a prožijí spolu několik úchvatných a naplněných dnů. Jejich příběh baví a povzbuzuje čtenáře, filmové a divadelní diváky již od 70. let
20. století. Tehdy ho předložil scenárista C. Higgins jako svůj diplomový scénář dvacetiminutového filmu na závěr filmových studií. Ze scénáře postupně vyrostl slavný film, román a divadelní hra, která se stále vrací na světová jeviště. Důvodem pro to je nejen její výrazně pozitivní životní poselství a specifický černý humor, ale také vzácná herecká příležitost pro zralou herečku velkého uměleckého a lidského formátu.

Obnovená premiéra 18. 9. 2021

Hudbu nahrál Epoque Orchestra řízený Markem Ivanovičem.

Délka představení: 160 minut

Tvůrci

Překlad: Alexander Jerie
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Ondřej Brousek
Pohybová spolupráce: Jana Hanušová
Pěvecké korepetice: Dominik Renč

Obsazení

Maude   Zuzana Kronerová
Harold   Marek Adamczyk
Paní Chasenová   Simona Postlerová
Doktor Mathews   Aleš Procházka
Kněz   Václav Svoboda
Vrchní zahradník, Inspektor Bernard   Jiří Maryško
Zahradník, Seržant Doppel, Lachtan   Dominick Benedikt
Sylvie Gazelová, Nancy Mershová, Viola Doré   Šárka Vaculíková
Marie   Sabina Rojková

Nejbližší termín představení

Úterý
20. 9. v 19:00
Colin Higgins HAROLD A MAUDE Zakoupit vstupenku
Pátek
14. 10. v 19:00
Colin Higgins HAROLD A MAUDE Zakoupit vstupenku
Čtvrtek
20. 10. v 19:00
Colin Higgins HAROLD A MAUDE Zakoupit vstupenku

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2022 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings