facebook

Albert Camus Caligula

Zakoupit vstupenku

O hře

Zešílel římský imperátor, pětadvacetiletý Gaius Caesar Augustus Germanicus, zvaný Caligula, poté, co senátoři dbalí významu jeho bohu rovného mocenského postavení nechali zavraždit Drusillu, sestru, s níž udržoval incestní poměr? Nebo, jak se domnívají někteří historici, změnilo se zásadně jeho chování poté, co překonal encefalitidu? Či – jak se táže snad nejvýznamnější existencionalistický myslitel a spisovatel Albert Camus (1913–1960), zatoužil lidmi zrazený osamělý mladík prozkoumat za cenu sebezničení krajní meze své údajně božské, tedy absolutní moci a ničemu se neodpovídající svobody?

Díky slavným Suetoniovým Životopisům dvanácti císařů se stále vracíme ke skandálním a dodnes dechberoucím příběhům nejmocnějších mužů antického světa, kteří onemocněli svou absolutní mocí, jež, jak známo, také absolutně korumpuje. Po žháři Říma Neronovi (V. Dlouhý) z Hubačovy Hostiny u Petronia (1997) a uzurpátorovi Caesarovi (P. Rímský) ze Shakespearovy stejnojmenné tragédie (2011) přichází na scénu další šílený císař. Camusův Caligula hledá nedosažitelný prožitek absolutního souznění s kosmem, programově ponižuje a ničí pořádek světa, za nějž nese odpovědnost, blízké lidi, kteří ho milují či se ho bojí, a provokuje bohy, ve které nevěří právě tak jako ve vlastní božství. Dokáže někdo člověku, který se vyrval ze svého lidství, nastavit meze?

Vzrušující příběh rezonuje zkušenostmi dvacátého století, kdy často docházelo ke krajnímu zneužití moci a lidskému sebezbožštění. Hra napsaná na začátku 2. světové války je považována za nejlepší drama slavného nositele Nobelovy ceny za literaturu, autora zásadního eseje Mýtus o Sisyfovi. Paradoxy existence moderního člověka vystaveného bez opory náboženství odcizenému světu jsou zde nahlédnuty s alarmující pravdivostí a s účinností, která je v dnešních souvislostech pandemie šílenství a excesivního chování ve světě opět aktuální.

Režisér Martin Čičvák do této inscenace potřetí (Andorra, Amadeus) obsadil do velké a komplikované postavy Ondřeje Brouska, který byl už v třetím roce svého působení na scéně DnV nominován na prestižní Cenu Thálie.

Délka představení: 145 minut

Tvůrci

Překlad: Ivan Zmatlík
Režie a úprava: Martin Čičvák
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Tom Ciller
Dramaturgie: Peter Lomnický
Dramaturgická spolupráce: Jan Vedral
Hudební dramaturgie: Ondřej Brousek
Pohybová spolupráce: Tomáš Krivošík
Showrigging: Tomáš Pintér

Obsazení

Caligula   Ondřej Brousek
Caesonie   Andrea Černá
Helikón   Michal Novotný
Chaerea   Ivan Řezáč
Starý patricius   Pavel Rímský
Scipio   Adam Vacula
Mereia   Petr Rychlý
Lepidus   Martin Zahálka
Octavius   Václav Svoboda
Orestilla   Eva Režnarová
  Tomáš Krivošík

Nejbližší termín představení

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2021 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů
Pro lepší výkon používají tyto stránky cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.