ZA RUDOLFEM JELÍNKEM
10. 8. 2024
Ve věku 89 let zemřel 10. 8. 2024 bývalý člen souboru DnV herec Rudolf Jelínek (27.2. 1935 – 10.8.2024). Čest jeho památce!
RUDOLF JELÍNEK (27.2. 1935 – 10.8.2024)
Třicet let patřil Rudolf Jelínek k významným hereckým osobnostem souboru Divadla na Vinohradech.
Po normalizační likvidaci Krejčova Divadla za branou, kde působil od roku 1966 (např. Kuligin ve slavné inscenaci Čechovových Tří sester či Julián Salviati v Mussetově Lorenzacciovi), se roku 1973 stal členem vinohradského souboru. Jeho první zdejší významnou rolí byl hochštapler Vocílka z Tylova Strakonického dudáka v režii F. Štěpánka. V inscenacích tohoto režiséra pak Jelínek vytvořil několik nepřehlédnutelných hereckých postav – Bena v Simonově …vstupte!, Merkucia v Shakespearově Romeovi a Julii či svérázného šerifa Fila v Nashově Obchodníkovi s deštěm.
Za třicet let divadelní herecké práce bylo těch vinohradských jevištních rolí přes pětašedesát. Jelínkovými poslední pracemi v DnV byly v roce 2003 Norman v Marberově Howardu Katzovi v režii J. Nováka a Jindřich Soerborn v Šotolově Cestě Karla IV. do Francie a zpět v inscenaci P. Novotného.
Po odchodu do „vinohradského důchodu“ byl Rudolf Jelínek jevištně stále aktivní, hrál v Divadle v Příbrami a v letech 2007–2013 v Divadle Pod Palmovkou, na scéně, kde působil na začátku šedesátých let, když přišel z oblastních divadel do metropole.
Jevištní herectví Rudolfa Jelínka se vyznačovalo výrazným a konkrétním psychologickým vypracováním postav, technickou precizností a civilismem. V letech 1987 až 1989 se jako předseda odborů ve vinohradském divadle výrazně zasloužil o prosazování progresivního repertoáru a změn, které vyvrcholily stávkovými večery.
Úspornost hereckého výrazu, které Jelínek mistrovsky dokázal využít k charakterizaci postavy a tematizaci jejího jednání, spolu s mužným zjevem a pohybovými dispozicemi více než divadlo využily film a televize. Žánry detektivního, špionážního či válečného filmu, ale normalizační produkce nezřídka zneužívala k propagandistickým účelům. Český „James Bond“, jak byl také díky některým svým akčním filmovým rolím Jelínek nazýván, je tak spojen např. s kontroverzním seriálem Třicet případů majora Zemana, jakkoli v jeho bohaté filmografii, čítající sto padesát položek, najdeme umělecky závažnější a obsahově hodnotnější díla (např. Sequensův Atentát či Polákovu Smrt v sedle). Conneryho Jamese Bonda pak Jelínek daboval na začátku devadesátých let. Za dabingové mistrovství byl oceněn Cenou F. Filipovského.
V Rudolfu Jelínkovi ztrácí česká kultura výraznou hereckou osobnost.
Čest jeho památce!