facebook Instagram

JE TŘEBA ZKOUŠET SEKALA!

16. 2. 2022

Začali jsme připravovat inscenaci Je třeba zabít Sekala! Podívejte se na fotografie z první čtené zkoušky. Uvádíme od dubna. Vstupenky jsou již v prodeji.

Začali jsme zkoušet slavný moravský „western“ Je třeba zabít Sekala v režii Pavla Kheka!

První čtená zkouška proběhla 11. 2. a při ní jsme se přenesli díky režisérovu výkladu i scénografickým a kostýmním návrhům do horkého léta roku 1943.

Jako každý správný western začíná i Je třeba zabít Sekala tím, že do vsi přijíždí neznámý osamělý vyděděnec…

V našem případě je to Jura Baran (Tomáš Dastlík), který pomáhal partyzánům, a teď se musí ukrýt před Němci. Ale i uvnitř vsi zuří válka. Sekal (Marek Holý), který byl vychováván jako parchant, se mstí svým sousedům. Donáší Němcům a pomalu si bere grunt za gruntem a pantáty posílá do koncentráku. Rigidní řád majitelů gruntů se zvrátil proti nim. Rada starších se proto usnese: Je třeba zabít Sekala. Ale kdo to má udělat? A jak chtějí vyrvat zlo, které koření z půdy, kterou sami oseli?

Jura Baran je pro ně jen přivandrovalec, luterán, který by se dal využít. Jediným přítelem se mu stane katolický kněz, Páter Flóra (Daniel Bambas). Ale může mu věřit? Postaví se za luterána? A existuje cesta ven ze začarovaného kruhu násilí?

Jiří Křižan napsal Je třeba zabít Sekala jako filmový scénář. Námět je to ale klasicky divadelní, jak potvrzuje úspěšná adaptace Martina Františáka. Pantátové dali vzniknout Sekalovi skrze ponižování, ale teď se sami stávají podřízenými v totalitě zrozené z pomsty.

Je třeba zabít Sekala vypovídá o vlivu totality na jedince i na společnost. Zároveň se v tomto syrovém českém westernu ukrývají zásadní otázky o povaze dobra a zla. Kdo a co přežije?

Premiéra inscenace proběhne 8.4. 2022

Více zde:

https://www.divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/Je-treba-zabit-Sekala

Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

Hlavní město Praha Hospodářské noviny

© 2012-2023 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons - Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons - Uveďte autora - Nezasahujte do díla 3.0 Česko  |  Ochrana osobních údajů  |  Cookies settings