facebook

František Langer Periferie

Zakoupit vstupenku

O hře

Již pátým rokem se postupně věnujeme „rodinnému stříbru“ našeho divadla, tvorbě autorů osudově spjatých s vinohradským jevištěm. Po textech K. Čapka, F. Šrámka, P. Kohouta a J. Vedrala se na „svou“ domácí scénu potřetí vrací Periferie, snad nejslavnější hra Františka Langera. Její autor, respektovaný dramatik a prozaik, přítel Karla Čapka a člen legendární skupiny Pátečníků, byl kmenovým autorem Vinohradského divadla a v letech 1930-35 dokonce jeho dramaturgem.
Mladík Franci se po roce ve vězení vrací „domů“ – a ve svém bývalém pokojíku na periferii nachází mladou pohlednou ženu, která se živí nejstarším řemeslem světa. Navzdory tomu se oba rychle sblíží a Anči se stane součástí Franciho snu – stát se tanečníkem v baru. Zdá se, že oba čeká společná a hlavně lepší budoucnost, ale vše změní nečekané a dramatické setkání Franciho s jedním z Ančiných „klientů“ – mladík v krátké potyčce bohatého stavitele zabije…
Hra bývá také vnímána jako „český Zločin a trest“, etické rozpory se zde rozevírají na pozadí dobového věcného relativismu. Klíčovou roli v baladickém příběhu zločince, který hledá svého detektiva, má postava Soudce, ztroskotaného právníka chudých, přísně rozlišujícího mezi božským právem a lidskou spravedlností. Hra strhuje nejen napínavým dějem, ale vybízí i k mnoha otázkám a úvahám o svědomí, spravedlnosti a potřebě řádu, které si člověk klade už odedávna a které jsou právě v naší neklidné (post)moderní době vysoce aktuální a naléhavé.
Poprvé byla Periferie uvedena v Městském divadle na Královských Vinohradech v roce 1925 v režii J. Kvapila a výpravě J. Čapka s obrovským diváckým úspěchem. Franciho hrál Zdeněk Štěpánek, Anči Míla Pačová. Podruhé viděli diváci Periferii v prosinci 1947. Od té doby se Langer v repertoáru DnV neobjevil, naše inscenace je tedy i splátkou velkého dluhu dramatikovi, který na vinohradské jeviště po právu patří.

Premiéra 26. května 2017

Tvůrci

Režie: Martin Huba
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Peter Čanecký
Dramaturgie: Jan Vedral

Obsazení

Franci   Marek Lambora
Anna   Jana Kotrbatá
Soudce   Igor Bareš
Barborka   Tomáš Dastlík
Tony   Denny Ratajský
Pán   Petr Rychlý
Paní   Eva Režnarová
Služka   Vendulka Křížová
Ředitel baru   Oldřich Vlach
Komisař   Pavel Rímský
Švec   Jaroslav Kepka
Strážník   David Steigerwald
Mladý muž   Vojtěch Bartoš / Dominick Benedikt
Chór   Andrea Elsnerová / Andrea Černá / Zuzana Vejvodová / Šárka Vaculíková
Dále účinkují   Alexandra Tomanová / Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Nejbližší termín představení

Čtvrtek
25. 5. v 10:30
František Langer PERIFERIE VEŘEJNÁ GENERÁLNÍ ZKOUŠKA VYPRODÁNO
Pátek
26. 5. v 19:00
František Langer PERIFERIE PREMIÉRA Zakoupit vstupenku
Pondělí
29. 5. v 19:00
František Langer PERIFERIE RK Zakoupit vstupenku
Středa
7. 6. v 19:00
František Langer PERIFERIE Zakoupit vstupenku

 

Hlavní město Praha Hospodářské noviny Český rozhlas

 

© 2012-2017 Divadlo na Vinohradech, design by Media Solution
Licence Creative Commons Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko | ochrana soukromí